نخستین نشست علمی تخصصی میراث فرهنگی،جاده ولایت(طریق الرضا)

۱۸ آذر، ۱۳۹۷
تعداد بازدید: 3406
نخستین نشست علمی تخصصی میراث معنوی جاده ولایت «طریق الرضا (ع)» در اقلید برگزار شد.
نخستین نشست علمی تخصصی میراث فرهنگی،جاده ولایت(طریق الرضا)

نخستین نشست علمی تخصصی میراث معنوی جاده ولایت «طریق الرضا (ع)» امروز با حضور اعضای هیأت امنای جامعه الصادق تهران، هیأت علمی دانشگاه علوم قرآنی شیراز، هیأت علمی دانشگاه شیراز و نیز دبیر هیأت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی فارس، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس، سرپرست فرمانداری اقلید و برخی از مسؤولان شهرستانی در سالن شهید حججی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اقلید برگزار شد.

دبیر هیأت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی فارس در ابتدای این نشست وجود حرم شریف و مطهر امام رضا (ع) که از دیرباز مورد توجه عارفان و عاشقان بوده را نعمتی بزرگ خواند که نصیب ایرانیان شد.

محمدکاظم کاوه پیشقدم با بیان اینکه مسیری که امام رضا (ع) طی کردند جای پای ایشان را بوسه زد، اظهار داشت: یکی از مکان‌هایی که در این مسیر مبارک قرار دارد، شهرستان شهیدپرور اقلید است.

وی به تفاهم‌نامه‌ای که دانشگاه آزاد اسلامی با آستان مقدس امام رضا (ع) منعقد شد اشاره و بیان کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی فارس، همایش‌هایی تخصصی و علمی در مسیری از استان فارس که امام رضا (ع) عبور کردند، برگزار و جایگاه، آثار، ظرفیت‌های تاریخی و...این شهرها عنوان و بزرگ داشته شود.

وی با بیان اینکه نخستین شهرستانی که برای برگزاری این همایش‌ها انتخاب شد، اقلید است که توجه ویژه امام رضا (ع) به این شهر را می‌رساند، خاطرنشان کرد: این همایش‌ها پیش‌زمینه‌ای برای برگزاری همایش بزرگی است که در حرم مطهر احمد بن موسی (ع) برگزار می‌شود.

همایش سومین حرم اهل‌بیت (ع) در شیراز

در ادامه نماینده آستان قدس رضوی اظهار داشت: بر اساس بند چهارم منشور ابلاغی مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر نشر معارف قرآن و مکتب اهل‌بیت (ع)، سلسله همایش‌های علمی تخصصی جاده ولایت یا طریق الرضا در معاونت علمی آستان قدس طراحی شد.

علی سروری مجد ادامه داد: در راستای اهداف عنوان‌شده، دانشگاه‌های مرتبط در مسیر جاده ولایت از خوزستان تا خراسان، بانی برگزاری این همایش‌ها شدند.

وی گفت: تعمق و تدبر در امور علمی و پژوهشی در حوزه جاده ولایت و آثار تمدنی و فرهنگی ورود حضرت رضا (ع) به ایران و تأثیر فرهنگی و تمدنی که در تاریخ کشور کهن ایران اسلامی گذاشتند و فرهنگ‌سازی در عموم جامعه را ازجمله اهداف برگزاری این همایش‌های علمی تخصصی است.

سروری مجد از برگزاری نخستین همایشی که در سلسله همایش‌های جاده ولایت در شیراز برگزار می‌شود خبر داد و بیان داشت: این همایش سال آینده و تحت عنوان «همایش سومین حرم اهل‌بیت (ع)» برگزار می‌شود.

وی به طراحی و برگزاری سلسله نشست‌های علمی تخصصی که پیش‌زمینه برگزاری «همایش سومین حرم اهل‌بیت (ع)» است اشاره و عنوان کرد: نخستین نشست امروز در اقلید و به همت دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

در پایان سخنان نماینده آستان قدس رضوی، دبیر جشنواره رضوی نسیم ولایت در اقلید به بیان تاریخچه‌ای از آغاز فعالیت‌های انجام‌شده برای اثبات اینکه این شهرستان در مسیر جاده ولایت قرار دارد و نیز اقدامات و برنامه‌های برگزارشده و اجرای جشنواره رضوی نسیم ولایت و... پرداخت.

در پایان نیز حجت‌الاسلام سید مصطفی میرلوحی عضو هیأت امنای جامعه الصادق تهران از اهمیت و جایگاه زیارت سخن گفت و به بیان توضیحاتی درزمینهٔ عشق و ارادت مردم به زیارت اهل‌بیت (ع) پرداخت و گفت: اگر تربیت اسلامی نبود، انقلاب اسلامی رخ نمی‌داد.

دیدگاه شما :